LAFFEEL
LAFFEEL
2007- es Oldenburgi mén
DÍJLOVAGLÓ EDZÉSTERV
• ELŐKÉSZÜLETEK, BEMELEGÍTÉS
Laffel szerencsére nem szeret nyakigsáros lenni, így könnyű a dolgom pucoláskor, bár ígyis alaposnak kell lennem, hogy a nyereg és a felszerlések ne törjék fel sehol. Gumivakaróval és szőrkefével átpucolom a testét tetőtől, talpig, azután pedig patakaparóval kikaparom, lekefélem a patáit és bekenem őket patazsírral. Laffeel minden edzés előtt fáslikat kap, még nyergelés előtt feltekerem a lábaira. A nyergeléssel folytatom, először felteszem az izzasztós nyeregalátétet rá, azután egy nyeregmagasítót, hogy a nyereg ne törje fel a marját, és végül a nyerget, aminek a hevederét nem húzom még meg, csak lazán felcsatolom. A nyereg után következhet a kantározás, finoman leveszem a fejéről a kötőféket, a szájába illesztem a zablát és felhúzom a fülei mögé a szíjjakat. Szerencsére könnyű dolgom van, Laffeel nagyon együttműködő. A csatokat becsatolom a kantáron, beállítom a kengyeleket, én is felcsatolom a kobakomat, kézbe veszem a pálcát és mehetük is edzeni!
A bemelegítés mindig ugyanúgy, a fedeles pályán kezdődik. Nagyon ritkán kimegyünk a fedetlen négyszögbe is, de a fedelesben kevesebb a zavaró tényező, könnyebben tud koncentrálni a jelzéseimre. A bemelegítés elején laza száron lépek vele, 15 percet körülbelül mindkét kézre. Ezután ugyanígy, laza szárral elkezdek vele bal kézre ügetni. A laza szár azért kell, hogy ne idegesítsem fel már az elején a szár feszítésével, hagyom, hogy menjen előre, hajtom lábbal és csípővel megfelelő tempóban, így viszont később sokkal kezelhetőbb lesz. Így csinálunk 3-4 átlóváltást is, majd ismét lépek vele. Ezúttal már kezembe vesze jobban az irányítást, összeszedem a szárakat, lépésben Laffeel mozgását. Gyönyörűen és erőfeszítések nélkül adja be a fejét.
Újra ügetni kezdek vele, ezúttal jobb kézre indulunk. Két kör után átlóváltás, azután újabb két kör után ismét. Még egy kört ügetek vele, és a pálya hosszának két végén minden körben csinálok vele két kis kört, ezt körülbelül3 alkalommal ismétlem meg vele, mind két kézre. A kis körök után patanyomon 1 kört ügetek vele jobb kézre, utána pedig minden körben féllovardát lovagolunk. Ezt is háromszor,mindkét kézre ismételjük. Lépés következik, 1-1 kör mindkét irányba. A lépést folytatjuk, ezúttal farat be, vállat be, eleje körüli fordulat és röviden hátraarc gyakorlatok próbálgatásával. Laffeel jól és összedetten dolgozik, jól összpontosít a feladataira. Megdícsérem, mert nagyon ügyes volt, előrehajolok a nyakán és megpaskolom. Két-két kör ügetés után, lépésből indítom a vágtát, először 1-1 kört könnyítve, azután 3-3 kört, váltva az irányokat hosszú falon ugrásváltásokkal. Lépek vele egy-egy kört mindkét irányba,és elkezdjük az edzést.
• DÍJLOVAGLÓ EDZÉSTERV
A díjlovagló edzéshez maradunk a fedeles pályán. Mivel ehhez semmilyen különleges pályakiépítés nem kell, és mert itt vannak tükrök, ez a fedelesünk éppen megfelelő a díjlovagláshoz, nem csak a bemelegítéshez. Laffeel középszinten van mindössze díjlovaglásra képezve, így ahhoz megfelelő gyakorlatsort csinálunk egy-egy ilyen edzés alkalmával. A díjlovagló edzések kedden,csütörtökön,szombaton és vasárnap kapnak helyet a naptárban.
A gyakorlatokat előbb egyenként, majd együtt, összefüggő programként gyakoroljuk el. Innentől már csak tanügetésben, lépésben és vágtában dolgozunk. Kezdjük a lépéssel. 2-2 kört megyünk mindkét irányba úgy, hogy hosszúfalon gyújtjuk a lépést. Nagon jól csinálja, a nyújtás szépen megy neki. Újabb két kör lépés, de itt rövid falon nyújtjuk a lépést, hosszúfalon pedig röviden hátraarcot gyakorolunk szintén mindkét irányba. Az utolsó körben nem nyújtunk hosszúfalon, C-nél ügetésbe indítom. Összeszedett, munkaügetésben haladunk 1-1 kört, közben átlóváltással váltunk irányt. 2-2 körön keresztül, mindkét kézre hosszú falon megnyújtjuk az ügetést, rövid falon visszaveszünk belőle, az irányokat ismét átlóban váltjuk. A gyakorlás következő része a vállat be feladat, mindkét kézre 2-2 körön keresztül hosszúfalon megcsináljuk, ezután megállítom lépésbe, de a szárat ugyaolyan összeszedetten tartom. 1 kör lépés után, C-nél újra tanügetés következik, majd M-K és F-H vonalakon, 3-3 alkalommal egymás után fél oldalazással haladunk. C-nél lépésbe fogom vissza, majd fél kör után, A-nál munkavágtába indítom el. K-tól, és M-től, illetve H-tól és F-től, hosszú falakon nyújtott vágtát gyakorolunk, mindkét irányba kétszer. Nem állítommeg, munkavágtában haladunk tovább, csak most hosszú falon körönként, B-nél és E-nél ugrásváltásokat csinálunk, kétszer ismételve. Megállítom lépésbe, megpaskolom a nyakát, nagyon ügyesen dolgozik.
Ezeket a gyakorlatokat ismételjük egymás után, kűrbe rendszerezve. Háromszor próbáljuk el őket, majd lépésbe állítom meg és hosszúszáron 15-20 percig leléptetem.
• LEVEZETÉS, LESZERSZÁMOZÁS
Az edzések végén a boxába vezetem vissza Laffeelt, ahol leveszem róla a nyerget és a kantárról lecsatolom a szárat. Ha jó idő van, kiviszem őt vezető száron legelni, amíg meg nem szárad, ha pedig rossz idő van, a fedeles négyszögbe viszem. Száradás után a boxába levakarom gumivakaróval és műanyagvakaróval róla a megizzadt és összcsomósodott szőt, kifésülöm a farkát és sörényét, kipucolom a patáit, bekenem őket patazsírral. Leveszem róla a kantárt, kötőféket kap, és mivel későre ár mindig, mire az edzésekkel végzünk, nem a karámba megy, hanem a boxában várja az etetést. Megnyitom neki az önitatót, az etetőjébe pedig két nagyobb sárgarépát és két almát beledarabolok, így köszönök el tőle, a következő napig.
Írta: Dorcsy
www.jerlandfarm.gportal.hu
NE MÁSOLD!
|