Boxok : Super Nova edzésterve |
Super Nova edzésterve
SUPER NOVA
2002- es Oldenburgi kanca
DÍJUGRATÓ, EDZÉSTERV
• ELŐKÉSZÜLETEK, BEMELEGÍTÉS
Nova szerencsére nem szeret nyakigsáros lenni, így könnyű a dolgom pucoláskor, bár ígyis alaposnak kell lennem, hogy a nyereg és a felszerlések ne törjék fel sehol. Gumivakaróval és szőrkefével átpucolom a testét tetőtől, talpig, azután pedig patakaparóval kikaparom, lekefélem a patáit és bekenem őket patazsírral. Nova minden edzés előtt lábvédőket kap, az ín- és bokavédőket még nyergelés előtt felcsatolom a lábaira. A nyergeléssel folytatom, először felteszem az izzasztós nyeregalátétet rá, azután egy nyeregmagasítót, hogy a nyereg ne törje fel a marját, és végül a nyerget, aminek a hevederét nem húzom még meg, csak lazán felcsatolom. A nyereg után következhet a kantározás, finoman leveszem a fejéről a kötőféket, a szájába illesztem a zablát és felhúzom a fülei mögé a szíjjakat. Szerencsére könnyű dolgom van, Nova nagyon együttműködő. A csatokat becsatolom a kantáron, beállítom a kengyeleket, én is felcsatolom a kobakomat, kézbe veszem a pálcát és mehetük is edzeni!
A bemelegítés mindig ugyanúgy, a fedeles pályán kezdődik. Nagyon ritkán kimegyünk a fedetlen négyszögbe is, de a fedelesben kevesebb a zavaró tényező, könnyebben tud koncentrálni a jelzéseimre. A bemelegítés elején laza száron lépek vele, 15 percet körülbelül mindkét kézre. Ezután ugyanígy, laza szárral elkezdek vele bal kézre ügetni. A laza szár azért kell, hogy ne idegesítsem fel már az elején a szár feszítésével, hagyom, hogy menjen előre, hajtom lábbal és csípővel megfelelő tempóban, így viszont később sokkal kezelhetőbb lesz. Így csinálunk 3-4 átlóváltást is, majd ismét lépek vele. Ezúttal már kezembe vesze jobban az irányítást, összeszedem a szárakat, lépésben Nova mozgását. Gyönyörűen és erőfeszítések nélkül adja be a fejét.
Újra ügetni kezdek vele, ezúttal jobb kézre indulunk. Két kör után átlóváltás, azután újabb két kör után ismét. Még egy kört ügetek vele, és a pálya hosszának két végén minden körben csinálok vele két kis kört, ezt körülbelül3 alkalommal ismétlem meg vele, mind két kézre. A kis körök után patanyomon 1 kört ügetek vele jobb kézre, utána pedig minden körben féllovardát lovagolunk. Ezt is háromszor,mindkét kézre ismételjük. Lépés következik, 1-1 kör mindkét irányba. A lépést folytatjuk, ezúttal farat be, vállat be, eleje körüli fordulat és röviden hátraarc gyakorlatok próbálgatásával. Nova jól és összedetten dolgozik, jól összpontosít a feladataira. Megdícsérem, mert nagyon ügyes volt, előrehajolok a nyakán és megpaskolom. Két-két kör ügetés után, lépésből indítom a vágtát, először 1-1 kört könnyítve, azután 3-3 kört, váltva az irányokat hosszú falon ugrásváltásokkal. Lépek vele egy-egy kört mindkét irányba,és elkezdjük az edzést.
• DÍJUGRATÓ EDZÉSTERV
A díjugrató edzések hétfőn, és csütörtökön zajlanak. Nova nagyon szeret ugrani, imádja az akadályokat és szerencsére nem fél tőlük. Ettől függetlenül nincs egyszerű dolgom, hiszen egy viszonylag fiatal lóról van szó, így némi hibát azért elkövet az edzések során. A díjugrató pályánk fedeles, előre felépített 40x70-es négyszög. Az akadályok maximum magassága 120 cm, kiépített vizesárkunk pedig 110cm széles. Az akadály sorozat 13 vegyes ugró akadályból áll, és a pálya szélén felépített két oldalon található földön lévő,és emelt cavaletti akadályokból áll.
Mi mindig a földön fekvó cavalettiken kezdjük a gyakorlatokat. Először két kör ügetés után, rávezetem jobb kézről a rudakra. Addig nem váltunk irányt, amíg szépen középre nem lehet vezetni ügetésben Novát. Két-három próbálkozás után tökéletesen sikrül a feladat, így ugyanezzel a módszerrel, 1 kör lépés után másik kézre is megcsináljuk a feladatot. Ezután az emelt cavalettik felé vesszük az irányt, lépésben, majd a cavaletti előtti hosszú falon ügetésben, és rávezetem a rudakra. Többször egymás után, a földön fekvő és az emelt cavaletti rudakon is átmegyünk mindkét irányba. A tökéletes bemelegedés után egyesével vágtában egyszer is átmegyünk a rudak felett. Lépek vele 1-1 kört, az akadályok között, hogy újra megismerkedhessen elük, a szárat eközben nem lazítom, feszene és összeszedetten tartom. Ügetésre váltok, az ilyen tempóban ugorható akadályokra egyenkét mindkét irányból rámegyek Novával. Ezután vágátban rúgom, és vágtában is átmegyünk ugyanezen akadályok felett és még a többi felett is egyesével, mindkét irányba. A díjugrató edzés végére, az akadályokat előírt sorrendben ugorjuk, kétszer egymás után, ügetős és lépős rövid szünettel tarkítva. Megdícsérem, ügyesen dolgozott, hosszú szárat adok neki és levezetésként 15-20 percig mindkét kézre leléptetem.
• LEVEZETÉS, LESZERSZÁMOZÁS
Az edzések végén a boxába vezetem vissza Novát, ahol leveszem róla a nyerget és a kantárról lecsatolom a szárat. Ha jó idő van, kiviszem őt vezető száron legelni, amíg meg nem szárad, ha pedig rossz idő van, a fedeles négyszögbe viszem. Száradás után a boxába levakarom gumivakaróval és műanyagvakaróval róla a megizzadt és összcsomósodott szőt, kifésülöm a farkát és sörényét, kipucolom a patáit, bekenem őket patazsírral. Leveszem róla a kantárt, kötőféket kap, és mivel későre ár mindig, mire az edzésekkel végzünk, nem a karámba megy, hanem a boxában várja az etetést. Megnyitom neki az önitatót, az etetőjébe pedig két nagyobb sárgarépát és két almát beledarabolok, így köszönök el tőle, a következő napig.
Írta: Dorcsy
www.jerlandfarm.gportal.hu
NE MÁSOLD!
|